دنیای دوربین های مدار بسته

امروزه کمتر جایی رو شاهد هستیم که چشمی الکترونیکی نظاره گر ما نباشد. تقریبا در همه جای مناطق زندگیمان این دوربین ها جهت اهداف مختلف نصب شده اند.. سر چهارراه ها، مناطق دولتی سرپوشیده، استادیوم های ورزشی، مناطق حفاظت شده و …

این بدین معناست که ما بدلایل مختلف نیاز به ثبت وضبط لحظات روزمره زندگیمان هستیم. دوربین های مدار بسته در زمینه های مختلف به کمکمان آمده اند. اولین دوربین های مدار بسته در اماکن عومی در سال ۱۹۷۳ در میدان تایمز نیویورک آمریکا بود. اما این دوربین نتوانست نقش عمده ای در کاهش جرایم داشته باشد. چند سال بعد در همه جای آمریکا این دوربین ها نصب شدند و در کم شدن جرائم در مقیاس بزرگ موثر بودند.

بتدریج همه مشاغل و مخصوصا مشاغل حساس مانند طلافروشی ها و فروشگاههایی با مسوولیت های مهم و حساس هم این دوربین ها را در مناطق مختلف فروشگاهی و ادارات خود نصب کردند. کاربرد اصلی ومهم این دوربین ها در سیستم های حفاظتی است اما کاربرد های آن در مواردی مانند  فعالیت های پلیسی ، نظامی، فضایی ،صنعتی ، کنترل ترافیک ، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس.

انواع دوربین های مدار بسته

۱- از نظر شکل ظاهری
a-دوربین های دام  dome یا همان گنبدی شکل
b-دوربین های صنعتی که دارای لنز فوکوس هستند
c-دوربین های مینیاتوری که بصورت قابی میباشند
d-دوربین های مادون قرمزir که برای تشخیص تصاویر استفاده میکنند.
e-دوربین های اسپید دام (دوربین های چرخشی ptz) که میتواند به هر جهت بچرخد.

۲- از نظر قاب و پوشش:
a-دوربین های ضد آب قاب بزرگ (پمپ بنزینی)
b-دوربین های مخفی
c-دوربین های قاب فانتزی

در کنار کاربرد های دوربین ها، دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال digital video recording که به اختصار DVR نامیده می شود یک سیستم نظارت و کنترل بر دوربین های مداربسته آنالوگ است. این سیستم دارای قابلیت های فرآوانی مثل ضبط تصاویر با فرمت  و کیفیت های تصویری مختلف میباشد.

 

در نهایت میتوان به این نتیجه رسید که استفاده بهینه و منطقی از این فناوری میتواند در بسیاری از موارد و موقعیت های حساس به کمک ما بیاید. وقتی که بتوان برای محافظت از محیط پیرامون از این ابزار های استفاده کرد بسیار کارا و مفید میباشد.

مراقب حریم شخصی باشیم..

#dataxteam

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button