روش تشخیص طلا و جواهرات از بدل

روش تشخیص طلا و جواهرات از بدل
ورود جواهرات خوشگل و براق تقلبی به بازار سبب ساز شده‌است , کلیه اشخاص در هنگام خرید طلا و جواهرات دچار هراس و دلهره شوند و نگران بدلی بودن جواهرات خریداری شده باشند .
از این رو شناخت با انواع روش تشخیص طلا و جواهرات اصلی از بدلی، تبدیل به یکی گرفتاری های اشخاص عاشق و علاقه مند به جواهر شده‌است . اگه شما هم چنین گرفتاری ایی دارید , توصیه می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید و با مطالعه آن با روش های اثرگذار و علمی برای تشخیص طلای اصل آشنا گردید .

روش تشخیص طلا و جواهرات از بدل

روش های تشخیص طلا جواهرات در منزل :

شناخت انواع روش تشخیص طلا وجواهرات قادر است نقش موثری در گزینش درست و مطلوب شما داشته باشد . همان طور که گفتیم روش های پیشنهادی در‌این مقاله به آسانی در خانه انجام می‌گیرند و نیاز به ابزار خاصی ندارند . در پی مطالعه این روش ها به نکات منزل داری جذاب پرداخته و عملکرد آن را در هنگام خرید طلا و جواهرات با به کارگیری از یکی این روش های کاربردی , حساس بودن طلا جواهرات را آزمایش نموده و آن‌ها را نسبت به جواهرات بدلی و تقلبی تشخیص دهید .

روش تشخیص طلا و جواهرات از بدل

۱-تشخیص طلا با آهنربا :

نقره و طلای خالص و اصل هیچگاه جذب آهنربا نمیشوند بر این اساس اگر شما زیورآلات طلا و نقره ای داشته باشید که جذب آهنربا میشود میتوانید نتیجه بگیرید که در زیورآلات شما ناخالصی وجود دارد. لازم به ذکر است که آهنربا هر چه قدر هم قویتر باشد بازهم نمیتواند طلا و نقره اصل را ربایش کند. پس در نتیجه یکی از روش های شناسایی طلای تقلبی استفاده از آهنربا است.

۲-تشخیص طلا از روی صدا :

اگر یک تکه ای به طلابرخورد کند، منجر به ایجاد صدایی زنگ مانند برای چند ثانیه می شود، در صورتی که صدای دیگری جز صدای زنگ شنیدید، به اصلی بودن جواهرات خود شک کنید.

۳- روش تشخیص با تست اسید :

رنگ طلای اصلی با تماس اسید و وایتکس تغییر میکند و به رنگهای قرمز وقهوه ای ویا سبز تغییر میکند.پس اگر رنگ طلا تغییر نکرد پس بدلی است.

۴-تشخیص طلا در سونوگرافی :

سونوگرافی که برای تشخیص بارداری انجام می گیرد می تواند روش تشخیص طلا نیز باشد، لازم است بدانید که صدا با سرعت های مختلف از فلزات عبور می کنند. از این رو اندازه گیری مقیاس ضخامت فرا صوتی می تواند تعیین کننده اصلی یا بدلی بودن جواهرات باشد. البته این روش خیلی ارزان قیمت نیست و انجام آن برای همگان امکان پذیرنیست 🙂

۵- تشخیص طلای اصلی با تکه یخ :

در این روش ساده و آسان، تکه ایی یخ را بر روی طلا یا نقره خود قرار دهید، از آنجایی که طلا و نقره رسانای انرژی گرمایی می باشند، شاهد آب شدن  یخ خیلی سریع تر از زمان معمول و در فضای اتاق خواهید بود.

۶-تست طلا بوسیله ی پینگ( تست بر اساس صدای شمش )

میتوانید با یک فلز دیگر به یک شمش ضربه ای وارد کنید، این عمل در شمشهای غیر تقلبی صدایی شبیه به صدای زنگ را ساطع می کند که انتشار این صدا حدودا یک تا دو ثانیه به طول می انجامد.

روش تشخیص طلا و جواهرات از بدل

۷- تست طلا به وسیله وزن

این روش یکی از روش های قدیمی که دانشمندان برای تشخیص عیار و نا خالصی طلا به کار می بردند.
۱. شمش را روی ترازوی دقیقی وزن کنید و عدد آن را یادداشت کنید.
۲. داخل ظرفی بزرگ آب بریزید و ظرف را روی ترازو قرار دهید سپس ترازو را به صفر برسانید.
۳. شمش را بطور کامل در آب فرو ببرید ( غوطه ور کنید ) اما به ظرف و ترازو دست نزنید. حالا عدد را یادداشت کنید.
۴. عدد اول را به عدد دوم تقسیم کنید. رقم به دست آمده برای نقره خالص باید ۱۰.۴۹ و برای طلای خالص ۱۹.۳۲ باشد.

۸-تست طلا به وسیله گاز زدن

شاید جالب باشد که بدانید روشی که در فیلم ها نشان می دهند واقعا درست است و شما می توانید با گاز زدن فلز به طلا بودن آن پی ببرید. هرچند این روش یک روش مطمئن نیست ولی می توان با استفاده از این روش به بدل بودن زیورآلات شک کرد و فهمید که طلا نیست. طلا یک فلز نرم است که می تواند به راحتی خم شود. پس اگر زیورآلات طلا را به آرامی گاز بگیرید و با دقت نگاه کنید می توانید جای دندان های خود را به راحتی مشاهده کنید. برای تشخیص عیار طلا نیز می توانید از این روش استفاده کنید چرا که هرچقدر عیار طلا بیشتر شود نرم تر می شود و جای دندان شما بیشتر مشخص خواهد شد.

روش تشخیص طلا و جواهرات از بدل

شرکت دیتاکس تیم در نظر دارد که بزودی مجموعه ای از بدلیجات بسیار زیبا و پکیج های بی نظیری را برای دوستانی که ازاین فروشگاه بازدید میکنند، ارائه کند. به همین دلیل عزیزان میتوانند با مطالعه این مقاله،کیفیت وزیبایی این پکیج ها راتایید و دشواری تشخیص آنها را تایید کنند.:)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button